Nikola Tesla

Nikola Tesla
  • 0
  • 68
  • 3 Aralık 2021
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
  • +
  • -

Nikola Tesla

Elektro Fizik Uzmanı.

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 da Smiljan, Hırvatistan’da birisi dünyaya geldi, doğduğunda kim bilebilirdi ki bu adam dünyada çok büyük buluşlara ve icatların bulunmasına, bilim dünyasının ilham kaynağı olacağını.

Modern dünyanın bilim altyapısını kuran bilim insanları içinde en ön sırayı hiç kuşkusuz ki Nikola Tesla almaktadır.

nikola tesla

Nikola Tesla İcatları ticarileştiremediği  için başkaları tarafından sahiplenen Tesla, bir elektrofizik uzmanıydı.

Ama icatları ve buluşları sayesinde o bilimin her yönüyle çalışmıştı.

Günümüzün tıbbi görüntüleme sistemlerinden, kablosuz iletişime, internet’ten, elektrikli otomobillere kadar akıla gelebilecek her teknolojinin ilk adımları onun sayesinde atılmıştır.

Bilim dünyasının ilham kaynağı olmayı başaran Tesla, atomaltı parçacıklarından ve internet’ten de ilk bahseden oydu ve ayrıca ilk insan yapımı şimşeği de kendisi üretti.

Uzaya ses dalgaları göndererek muhtemel uzaylılarla iletişim kurmayı ilk deneyen de oydu.

Radyo dalgalarının, uzaktan kumandanın, telsizin, x ışınlarının, radarın, otomobillerin ateşleme sitemlerinin, ilk hidroelektrik santral, elektron mikroskobunun, alternatif akım ve daha kim bilir ne icatların mucidiydi.

Edison’un tüm dünyaya dayattığı kablolu elektrik dağıtımına karşılık, kablosuz enerji aktarmayı gerçekleştiren bir öncüydü aslında.

İyonosfer üzerinden tüm dünyaya bedava enerji dağıtım fikri de ona aitti, velhasıl kelam kapitalist düzene değil de insanlığa adamıştı kendini.

Dünya çapında bir telsiz ile internet benzeri bir bilgi dağıtım sitemi de onun fikriydi. Küreselleşme dediğimiz kavramın teknik altyapısını bir sisteme koyan adamdı Tesla.

Nikola Tesla bu günkü teknolojinin gelişmesinde büyük bir katkı payı sahibi. Daha sayamadığım o kadar çok icat ve buluşun yanı sıra o kapitalist düzenin yanında değilde daha çok insanlık için çalışan ve bunun için kendini adayan bir bilim adamıydı.

Günümüzde bu bilgileri kullanarak onun araştırmalarından ilham kaynağı alan bilim insanları,

elektro fizik, astrofizik, fizik, uzay, elektrik, alanında bir çok gelişme ve bu gelişmelerin kapitalist düzenin yararlanmasına, insanlık için değil de daha çok kendi çıkarları için kullandıklarına şahit oluyoruz.

Bugün Tesla adını Elon Musk’ın patentlediği ve markalaştırdığı Tesla, elektrikli otomobillerinde görüyoruz, teknolojiyi daha da ileri seviyeye taşıyan bu otomobilleri.

Nikola Tesla’nın icatları ve buluşları olmasaydı günümüzde belkide daha yeni yeni görüyor olabilirdik.

Hızla gelişen dünyada teknoloji’nin önüne geçmek mümkün değil, dünyamızın daha ne kadar ömrü var bilinmez ama, kim bilir daha neler göreceğiz.

Gerek sağlık alanında gerek iletişimde dünden bugüne her şeyin önüne geçen teknoloji.

Hepimizin merak ettiği en basit haliyle bir cep telefonunun bile kat ettiği yolu baz alırsak, teknolojik gelişmelerin, buluşlarının, icatlarının ne kadar hızlı geliştiği ortada.

Teknolojiyi İyi Günlerde Kullanmak Dileklerimle.

Radyo Ve Radyoculuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir