Radyonun İcadı

Radyonun İcadı
  • 0
  • 14
  • 4 Aralık 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Radyo’nun İcadı.

Radyo’nun icadı, aslında bir kutuyla başlayan bir serüven, hatırlıyorum da biz bulgaristandayken sene 1983.

Herkesin evinde radyo vardı çoğu zaman şarkılardan oluşan yayın akışı bazen de önemli bildirgelerin anonsların geçtiği kutuydu. Çok önemli olarak görünüyordu en azından benim gözümde 🙂 .

Radyo'nun icadı
Radyo’nun icadı

Bir çok kez merak konusu olmuştur radyonun icadı yani, sonuçta bir kutu ve ondan yayın yapılabiliyordu. Bu konuyla alakalı hem rus mucit Alexander Stepanovich Popov vikipedi de şu şekilde geçmekte; Radyo Günü (Rusça: : День радио Den’ Radio), ya da Rusya‘daki bilinen adıyla Haberleşme İşçileri Günü ve Bulgaristan‘daki resmi adıyla Radyo ve Televizyon Günü, Rusya‘da radyonun icat edilmesinin anısına kutlanan gündür. Radyo günü her yıl 7 Mayıs’ta kutlanır. 7 Mayıs’ın radyo günü olarak seçilmesinin nedeni Alexander Stepanovich Popov‘un 7 Mayıs 1895’te icat ettiği radyoyu başarılı bir biçimde sunmasından ileri gelir. 1895 yılında Popov Rusyanın St.Petersburg şehrinde halka açık olarak icadı radyoyu çalıştırdı. Popov, Doğu Avrupa‘da radyoyu icat eden kişi olarak tanındı.

Fakat işin başka yüzü de vardı daha radyo’nun icadı na eski yıllara dayanan bir buluş olarak kabul edilen radyo ve onun mucidleri kabul edilenler ise söyle geçmekte ;

Ancak buna karşın Batıda Nikola Tesla veya tarihsel olarak Guglielmo Marconi radyonun mucidi olarak kabul edilmektedir.

Radyo Günü Sovyetler Birliği‘nde radyonun icat edilmesinin 50. yılında, Popov’un ölümünün yaklaşık kırk yıl sonrasında, 1945 yılında kutlanması kabul edildi. Radyo Günü resmi olarak Bulgaristan ve Rusya’da özel günler içerisinde yer almaktadır.

Günümüzde her ne kadar radyolar internete dijitale taşınmış olsa da, bu eski kutuların bizde kaybolmayan bir sevgisi var, bulgaristandayken ( aslen göçmenim 🙂 ) onun başında zaman geçirmeyi gerçekten çok severdim, ki o zamanlar jingle, jenerik vs. yoktu bildiğiniz dümdüz bir anons ve şarkılar vardı. Bir çok insana sevdirdi kendini, sonrasında yaygınlaşmaya başladı ve günümüz teknolojisine kadar ulaştı. Eskiye nazaran her ne kadar pastanın büyük diliminden yararlanamasa da hala revaçta. Savaş zamanı haberlerin hepsi ondan alınır, tiyatrolar hatta diziler bile vardı, belki de fazla eğlenecek şeyler olmadığından bu insanlara çok eğlenceli geliyordu,

Radyo günü etkinlikleri başladı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.