İnternet Radyosu Nasıl Kurulur

İnternet Radyosu Nasıl Kurulur
  • 0
  • 69
  • 20 Eylül 2022
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
  • +
  • -

İnternet Radyosu Nedir ?

İnternet radyosu nedir, nasıl kurulur, nelere ihtiyacınız var.

internet radyosu
internet radyosu

Karasal frekanslı radyolar yanı sıra artık yaygınlaşmış olan internet radyoları, hem frekanslı radyolar için, hem de hobi amaçlı kuruluyor.

İnternet üzerinden yayın

İlk olarak elinizde bir bilgisayarınız olması gerek, daha sonrasında yayın yapabilmek için bir adet mikrofon, yani stüdyo mikrofonu olsa daha iyi olur. Sonrasında bolca şarkı, peki hepsi bu kadar mı ?. Tabii ki Hayır. Bir de yayın yapabilmek için yayın programına ihtiyacınız var, site içerisinde konuyla alakalı link – Radyo Yayın Programları

İnternet radyosunun çalışması için radyo hosting ve bir adet web sitesine ihtiyacınız olacak, radyo hosting siteleri google’de arama yaparsanız önünüze bir çok hosting hizmeti veren firmalar çıkacaktır aralarından bütçenize uygun olanını seçmeniz yeterli olacaktır.

Genelde hosting firmalarında, bütçeye uygun olarak mobil den dinlenebilme, belli başlı dinleyici sayısı, ve bit rate kalitesi kbps dediğimiz yayın kalite hızı örnek ( 64 kbps 128 kbps ) ( 22,1 khz 44,1 khz ) sonrasında stereo yada mono şeklinde ses kalitesini seçebilirsiniz ( genelde düşük yani örnek : 64 kbps 22,1 khz seçeneği daha çok ses kalitesini ve iletim hızını düşürür amacı ise mobilden dinleyenlerin internetini zorlamadan dinleye bilmesi için seçilen bir tercih – ses kalitesini çok düşürmekte ve boğuk çalmakta ) diğer seçeneklerde ise daha kaliteli ve hızlı bir iletim gerçekleşmekte.

Radyo Ve Radyoculuk

Web Sitesi

Radyo hosting firmasından hizmetinizi aldınız varsayalım. Genelde bu hizmetleri firmalar tam kurulum gerçekleştirip size öyle teslim ediyorlar.

Şimdi sıra web sitenizde radyonuzun sesini duyurmaya geldi, hosting admin paneline girdiğinizde kullanıcı adınız ve parolanızla orada direk çalma linkleri ve web sitenize uygun seçeneklerde playerlar mevcut olacaktır, aralarından birini seçmeniz yeterli genelde bunlar kod halindedirler, kodu web sitenizin ilgili bölümüne kopyala yapıştır yöntemiyle yapıştırıp aktif hale getirebilirsiniz.

Ne kadar güzel ve kaliteli yayın ve güzel bir web sitesine sahipseniz o kadar ilgi çekersiniz. Bu konuda sizlere yardımcı olabilmem için en altta bulunan yorum kısmına sorularınızı sorabilirsiniz ki sizi yönlendireyim ve yardımcı olayım.

Sabrınız için teşekkür eder iyi günler dilerim Renk Radyo Ailesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir